ELKH-MATE Mikotoxinok az Élelmiszerláncban Kutatócsoport

Utolsó frissítés: 2022 március 01.

A kutatócsoport a MATE két campusának (Kaposvári Campus, Szent István Campus) széles és korszerű metodikai bázisára építve interdiszciplináris, döntően felfedező kutatásokat végez a táplálékláncot szennyező mikotoxinok hatásának további megismerésére, a hatékony kockázatbecslés tudományos megalapozásának elősegítésére. Több területen új megközelítésű, hiánypótló kutatások megvalósítását célozza.

Magyarország eltérő területein a lakosság fumonizin B1 (FB1) expozícióját felmérő vizsgálatok Európában egyedülállóak. A felmérés alapját a fogyasztási szokások meghatározására szolgáló kérdőívek, a mikotoxin expozíció szempontjából kockázatot jelentő élelmiszerek és alapanyagok szennyezettségének meghatározása, és az emberi vizeletminták FB1 koncentrációjának meghatározása adja. Vizsgálják a hazánkban leggyakrabban előforduló Fusarium toxinok közötti interakciókat in vitro és állatkísérletes modellekben (patkány, nyúl, sertés). Céljuk egyes mikotoxinoknak a glutation rendszer elemeinek mennyiségében, aktivitásában, génexpressziójában és az ezeket befolyásoló egyes transzkripciós faktorok génexpressziójában bekövetkező változások felmérése az expozíció időtartama és a terhelés mértékének függvényében. Olyan markerek vizsgálatát tervezik, amelyek már szubtoxikus terhelésnél is jelzik az oxidatív stresszt. Vizsgálataik választ keresnek arra a kérdésre, hogy a mikotoxinok által előidézett oxidatív stressz a mikotoxinok által indukált oxigén szabadgyök képződésnek, vagy az antioxidáns rendszer működési zavarának tulajdonítható-e. A vizsgálati metodikai kör kiterjed a membránlipidek zsírsavprofiljára, a membrán Na/K ATP-áz analízisére, az endogén antioxidánsokra és az oxidáció végtermékeire, az apoptózis flow citometriás vizsgálatára. Előzetes mérésekre alapozva, pilot study keretében a vese- és májkárosító hatást pozitronemissziós MR tomográfiás (PET-MR), glükóz traceres képalkotással mutatják ki. Vizsgálják egyes mikotoxinok hatását a bél ökoszisztéma összetételére, valamint az eltérő állatfajok bél mikrobióta toxin-metabolizáló képességét.

Az eredmények gyakorlati hasznosítása a kockázatbecslés, a toxikus tápláléklánc szennyezők tolerálható határértékeinek meghatározása terén, valamint az állategészségügyben, a takarmányok minőségi mutatóinak megállapításánál várható.

A csoport elhelyezésének helye és hivatali címe:
MATE ÉLETTANI ÉS TAKARMÁNYOZÁSTANI INTÉZET

7400 Kaposvár, Guba Sándor utca 40.
​​​​​​​2100 Gödöllő, Páter Károly utca 1.

Utolsó frissítés: 2023 február 13.

Prof. Dr. Kovács Melinda
​​​​​​​intézetigazgató, kutatócsoport vezető, az MTA rendes tagja
​​​​​​​Telefonszám: +36 82/505-800 ​​​​​​​Mellék: 2201
E-mail: kovacs.melinda@uni-mate.hu
7. oktatási épület 006.

Gömöry Enikő
​​​​​​​intézeti asszisztens
​​​​​​​Telefonszám: +36 82/505-800
​​​​​​​Mellék: 2200
E-mail: gomory.eniko@uni-mate.hu
7. oktatási épület 005.

Dr. Baloghné Dr. Zándoki Erika
​​​​​​​tudományos munkatárs, PhD
​​​​​​​Telefonszám: +36 28/522-000 Mellék:
​​​​​​​E-mail: zandoki.erika@gmail.com
​​​​​​​Iroda: MATE SZIC Takarmánybiztonsági Tanszék 2103 Gödöllő, Páter Károly utca 1.

Dr. Ács Virág
​​​​​​​tudományos munkatárs, PhD
​​​​​​​Telefonszám: +36 82/505-800 ​​​​Mellék: 2705
​​​​​​​E-mail: acs.virag@uni-mate.hu
​​​​​​​Iroda: MATE KC 7400 Kaposvár, Guba S. u. 40.
Gazdasági Állatok Takarmányozása Tanszék 103.

Kulcsár Szabina
​​​​​​​biológus
​​​​​​​Telefonszám: +36 28/522-000 Mellék: -
​​​​​​​E-mail: szabina.kulcsar@gmail.com
Iroda: MATE SZIC Takarmánybiztonsági Tanszék 2103 Gödöllő, Páter Károly utca 1.

Schieszl Tamás
​​​​​​​tudományos segédmunkatárs, PhD-hallgató
​​​​​​​Telefonszám: +36 82/505-800 Mellék: 2202
​​​​​​​E-mail: schieszl.tamas@phd.uni-mate.hu
Laborépület 049.

Bóta Brigitta
​​​​​​​kutató agrármérnök
​​​​​​​Telefonszám: +36 82/505-800 Mellék: 2210
​​​​​​​E-mail: bota.brigitta@uni-mate.hu
Laborépület 049.

Nem TKI alkalmazásban álló kutatócsoport tagok

Dr. Mézes Miklós
​​​​​​​kutatási intézetigazgató-helyettes, tanszékvezető, egyetemi tanár, az MTA rendes tagja
​​​​​​​Telefonszám: +36 28/522-000 Mellék: 1790
​​​​​​​E-mail: mezes.miklos@uni-mate.hu
Iroda: MATE SZIC Takarmánybiztonsági Tanszék 2103 Gödöllő, Páter Károly utca 1.

Dr. Szabó András
​​​​​​​egyetemi tanár, az MTA doktora
​​​​​​​Telefonszám: +36 82/505-800 ​​​​​Mellék: 2203
E-mail: szabo.andras@uni-mate.hu
Iroda: MATE KC 7400 Kaposvár, Guba S. u. 40.
Laborépület 045.

Dr. Balogh Krisztián Milán
​​​​​​​egyetemi docens, PhD
​​​​​​​Telefonszám: +36 28/522-000 Mellék: 1795
​​​​​​​E-mail: balogh.krisztian.milan@uni-mate.hu
​​​​​​​Iroda: MATE SZIC 2103 Gödöllő, Páter Károly utca 1.
​​​​​​​Takarmánybiztonsági Tanszék